Skip to main content

Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?

Dla wielu osób zaczynających swoją przygodę na rynku pracy rozmowy rekrutacyjne potrafią być bardzo stresujące. Są one wyjątkowo istotne, ponieważ wpływają najczęściej na ostateczną decyzję potencjalnego pracodawcy. Nie bez powodu mówi się, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego też dużą uwagę przywiązuje się do jak najlepszej prezentacji swojej osoby przed prowadzącymi rekrutację. Istotna jest nie tylko wiedza i umiejętności, ale też odpowiednia prezencja, by nie zniechęcić do siebie już na starcie. Podpowiemy, jak przygotować się do rozmowy, czyli zadbać o aspekt wizualny tak, by wypaść jak najlepiej.

Ubiór na rozmowę o pracę - elegancka koszula

Jaki strój wybrać na rozmowę rekrutacyjną?

Zgodnie z powiedzeniem „jak nas widza, tak nas piszą”, bardzo ważnym elementem przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej jest odpowiedni wybór ubioru. Osoby, które nie przywiązują zbytnio uwagi do tego, co noszą, odbierane są często jako niechlujne i słabo zorganizowane. Warto przyjąć zasadę, że lepiej na rozmowę ubrać się zbyt elegancko niż zbyt na luzie. Podstawą powinna być przede wszystkim dobrze dobrana koszula. Warte zainteresowania są koszule męskie w sklepie e-merceria.pl, ponieważ gwarantują one wygodę i elegancki wygląd. Najlepiej postawić na proste modele, bez krzykliwych kolorów czy ekstrawaganckiej faktury. Nie będzie ona wtedy odciągać uwagi od posiadanej wiedzy, a jednocześnie zasugeruje, że kandydat jest osobą ułożoną i solidną.

Spodnie w kant czy jeansy?

W przeciwieństwie do koszuli spodnie są elementem, który przykuwa mniejszą uwagę, jednak nie można sobie pozwolić na zbytnie rozluźnienie w tej kwestii. Oczywiście, jeśli rozmowa odbywa się w młodej firmie czy startupie, można sobie pozwolić na drobne odstępstwo od formalności i do koszuli założyć proste jeansy, co nie wyklucza oczywiście skorzystania z bardziej formalnego stroju, co będzie odebrane jako szacunek do potencjalnego pracodawcy.

W przypadku firm większych, lub działających w poważniejszych sektorach, lepszym rozwiązaniem będą spodnie materiałowe. Nie trzeba oczywiście popadać w skrajność i zakładać bardzo formalnych spodni w kant. Warto pod tym względem zapoznać się wcześniej z dress-codem obowiązującym w firmie, by nie zostać odebranym jako osoba zbyt „sztywna”, która nie dopasuje się swoim charakterem do zespołu, w którym będzie pracowała.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Czy wybór butów jest istotny?

W przypadku mężczyzn buty bardzo często stanowią pierwszą i bardzo istotną wizytówkę. Powinny one być dobrze dobrane do reszty stroju, ponieważ mogą świadczyć o poczuciu estetyki noszącego. Niezależnie od klasy elegancji obuwia, powinno ono być przede wszystkim czyste i odpowiednio zadbane. Zniszczone buty nie świadczą dobrze o dbałości kandydata o szczegóły oraz porządek w miejscu pracy. W przypadku ubiegania się o wysokie stanowiska warto postawić na buty bardziej formalne oraz odpowiednio dobrane dodatki, takie jak na przykład pasujący do całości zegarek.

Jaki ubiór powinna wybrać kobieta?

W przypadku kobiet zasady są identyczne. Przy ubieganiu się o poważne stanowiska, lub w bardziej formalnych firmach mile widziany jest kostium, czyli odpowiednik męskiego garnituru składający się z marynarki i spodni uszytych z tego samego materiału. Taki ubiór świadczy o profesjonalizmie i zdecydowaniu. Przy stanowiskach mniej formalnych wybrać można garsonkę, czyli spódnicę i marynarkę. Najlepiej, by spódnica sięgała lekko powyżej kolan i była w kroju ołówkowym.

Podobnie jak w przypadku mężczyzn postawić należy na proste koszule, bez wzorów i krzykliwych kolorów. Powinny być one również odpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru, ponieważ zbyt obcisłe mogą negatywnie wpłynąć na obraz kandydatki w oczach potencjalnego pracodawcy.

W co się ubrać na rozmowę o pracę?

Czy wysoki obcas jest dobrym rozwiązaniem?

Najlepiej odbierane u kobiet są zawsze buty na średnim obcasie z zakrytymi palcami. Wysokie szpilki nie są mile widziane i nie świadczą najlepiej o kandydatce. W przypadku garsonki obowiązkowe są rajstopy, jednak tak jak w przypadku koszuli, powinny one być proste i bez żadnych wzorów. Najlepiej, jeśli odcieniem były jak najbardziej dopasowane do naturalnego koloru skóry. W ten sposób nie będą się wyróżniać i powodować niechcianego odwracania uwagi rozmówcy.

Czy istnieją zasady uniwersalne?

Przede wszystkim wybierając ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba zwrócić uwagę na to, by był on komfortowy. Sama rozmowa jest stresująca, a wybranie niewygodnego ubrania sprawia, że będzie ona przebiegała w większym napięciu, co z pewnością zostanie dostrzeżone przez wprawnego rekrutującego. Pamiętać trzeba również, że powyżej zamieszczone wskazówki odnoszą się do każdej rozmowy kwalifikacyjnej, niezależnie od tego, gdzie miałoby dojść do zatrudnienia. Stroje nieformalne są dozwolone jedynie w momencie, gdy zostanie to wyraźnie zaznaczone w zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Pracuję w branży stolarskiej i mogę potwierdzić, że obróbka drewna wymaga precyzji i doświadczenia. Ważna ...
Opłaca się zatrudnić firmę sprzątającą - serio! Moje biuro nie tylko teraz jest dużo czystsze, ...
Niewiele mi zostało do ukończenia studiów na AWF i myślę właśnie nad rozpoczęciem pracy jako ...
Wiktoria 3 miesięcy temu Czym zajmuje się chirurg ogólny?
Ja do tej pory tylko raz w życiu miałam do czynienia z chirurgiem ogólnym, kiedy ...
Treningi z trenerem personalnym są o tyle fajne, że nie tylko dobiera pod nas indywidualnie ...