Dentysta a stomatolog - jaka jest różnica?
Przed laty w naszym kraju obowiązywał podział na lekarza dentystę i stomatologa. I choć został on zniesiony po wejściu do Unii Europejskiej, w wielu państwach nadal mówi się o dwóch różnych specjalizacjach. Czym charakteryzuje się każda z nich? Odkrywamy najważniejsze różnice między dentystą i stomatologiem, podpowiadając jednocześnie, z jakimi problemami warto zgłosić się do profesjonalisty.
Dentysta a stomatolog – jak zmieniało się nazewnictwo?
Nazwa stomatologia wywodzi się z języka greckiego. Stanowi ona połączenie dwóch słów – „stoma” czyli usta oraz „logia”, oznaczającego naukę. Jak łatwo się domyślić, stomatologia będzie to więc nauka o jamie ustnej. Słowo dentysta pochodzi z kolei z języka łacińskiego, w którym to mianem „dens” określa się ząb. Mogłoby się więc wydawać, że stomatolog ma znacznie większą i bardziej rozległą wiedzę na temat problemów z jamą ustną, niż dentysta, którego zakres działania sprowadza się wyłącznie do leczenia zębów. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Jak się bowiem okazuje, zarówno jeden, jak i drugi specjalista, zajmują się takimi samymi schorzeniami, niezależnie od tego, czy będzie to próchnica, choroby przyzębia czy też stany zapalne, rozwijające się w jamie ustnej.
Czym polski dentysta różni się od stomatologa?
Jak już zostało wyjaśnione, różnice między lekarzem stomatologiem i dentystą sprowadzają się wyłącznie do pochodzenia obu słów. W rzeczywistości specjaliści ci zajmują się bowiem takimi samymi problemami, lecząc pacjentów, zgłaszających się do gabinetu z różnego rodzaju dolegliwościami, obejmującymi jamę ustną. O tym, jak szeroki zakres wsparcia udzielany jest przez tego rodzaju lekarzy, dowiesz się ze strony novadent-stomatologia.pl, należącej do jednego z najczęściej wybieranych gabinetów stomatologicznych w Nowym Sączu. Tutaj oferowane jest bowiem nie tylko leczenie zachowawcze, ale również:
- leczenie kanałowe i protetyczne,
- higienizacja,
- stomatologia dziecięca, wymagająca odpowiedniego podejścia do małego pacjenta.
Samo nazewnictwo ujednolicono natomiast po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej.
Jak zdobyć uprawnienia do pracy w zawodzie stomatologa?
W latach 1996 do 2002 osoba, kończąca studia na kierunku stomatologicznym, zdobywała tytuł lekarza stomatologa. Po roku 2002 ten sam absolwent będzie już określany tytułem lekarza dentysty, na co wpływ miało przede wszystkim wejście Polski do Unii. Warto podkreślić jednak, że wybór odpowiedniego kierunku to dopiero początek trudnej drogi do uzyskania odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Ci, którzy chcą zyskać prawo wykonywania tego niezwykle trudnego zawodu, muszą nie tylko zdać państwowy egzamin lekarsko-dentystyczny, ale również odbyć roczny staż pod okiem doświadczonego stomatologa. Dopiero po spełnieniu tych wymagań możliwe jest samodzielne wykonywanie zawodu dentysty, sprowadzającego się do udzielania wsparcia osobom, borykającym się z różnego rodzaju problemami z jamą ustną, niezależnie od ich charakteru.
Nazewnictwo poza Polską – jakie są różnice między dwiema specjalizacjami?
Warto wiedzieć, że o ile w Polsce nazewnictwo zostało ujednolicone, a stomatolog zajmuje się takimi samymi problemami, jak dentysta, o tyle poza granicami naszego kraju nie jest to już tak oczywiste. Idealnym przykładem będzie tutaj chociażby Wielka Brytania, gdzie specjalista z zakresu stomatologii oferuje znacznie szerszy zakres leczenia, posiadając przy tym zupełnie inną wiedzę i kompetencje, niż dentysta, którego praca koncentruje się z kolei na problemach, związanych z zębami. Pomyłka w tym zakresie może z kolei znacząco wydłużyć czas oczekiwania na wsparcie profesjonalisty. To właśnie dlatego, przebywając za granicą, warto zwracać szczególną uwagę na nazewnictwo, które może w istotny sposób warunkować zakres udzielanej pomocy.
Z jakimi problemami warto udać się do dentysty?
Dentysta jest specjalistą, w kompetencjach którego leży diagnozowanie i leczenie chorób zębów i szczęki oraz tkanek miękkich, występujących w jamie ustnej. Do tej kategorii zalicza się m.in. takie działania, jak:
- wypełnianie ubytków w zębach,
- leczenie korzeni, w tym również usuwanie stanu zapalnego,
- leczenie paradontozy,
- profesjonalną higienizację,
- usuwanie kamienia i płytki nazębnej,
- ekstrakcję zębów, których stan nie pozwala na efektywne leczenie.
Do gabinetu stomatologicznego warto jednak zgłaszać się również w ramach profilaktyki przeciwpróchniczej. Należy podkreślić bowiem, że odpowiednio szybkie wykrycie problemu uniemożliwi jego dalszy rozwój, zapobiegając tym samym przykrym konsekwencjom zaniechania leczenia.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Jak wygląda praca sprzątaczki?
-
Kiedy potrzebna jest szafa na wymiar?
-
Jak wygląda praca psychologa?
-
Praca psiego behawiorysty, zoopsychologa - Dla kogo jest ten zawód?
-
Cechy charakteryzujące "przedszkolankę"
Najnowsze wpisy:
-
Jak wygląda praca specjalistki od pozycjonowania stron?
-
Czy opłaca się otworzyć firmę sprzątającą?
-
Radca prawny — jak zostać, zakres obowiązków, ile zarabia
-
Kominek - czy warto?
-
Koncentrator tlenu - zastosowanie, wypożyczenie, trendy
Najnowsze komentarze:




