Dodaj komentarz

Każdy z zatrudnionych na umowie o pracę posiada prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeśli współpraca pomiędzy stronami kończy się formalności z urlopem też powinny zostać uregulowane. Jeśli składamy wypowiedzenie i przysługuje nam prawo do urlopu, pracodawca powinien skierować nas na wypoczynek.

biuro rachunkowe

Jeśli nie na poczet niewykorzystanego urlopu powinniśmy dostać ekwiwalent za urlop. Takie świadczenie winno zostać wypłacone w ostatnim dniu pracy.  Jeśli mamy 10 dni urlopu to obowiązuje nas 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.


167 artykuł kodeksu pracy mówi: „W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155″

Co prawda, decyzję o ewentualnym przyznaniu urlopu podejmuje pracodawca. "W okresie wypowiedzenia mamy prawo do wykorzystania urlopu bieżącego jak i zaległego.  W tym okresie pracownik nie musi świadczyć pracy. Jeśli okres wypowiedzenia jest krótki i nie mamy szansy na wykorzystanie urlopu również należny jest ekwiwalent" mówi Pani Monika z biura rachunkowego Plustax (https://plustax.pl/) z Krosna.

Pamiętajmy, niewykorzystany urlop nie przechodzi do nowego pracodawcy!

Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

praca w biurze rachunkowymPrzede wszystkim ceną, personelem, kompetencjami i narzędziami jakimi dysponuje zespół. Należy zwróć uwagę na elastyczność zakres reprezentacji przed urzędami, ubezpieczenia OC i przede wszystkim proponowaną umowę.

Co do pierwszego kryterium … bywa, że biura proponują nieprawdopodobnie niskie stawki. Taki zabieg ma na celu przyciągnięcie zainteresowania przedsiębiorców. Wysoce prawdopodobne , że z czasem pojawią się dodatkowe, ukryte koszty. Cenę zawsze warto negocjować, jednakże pamiętajmy, że koszt świadczonych usług musi proporcjonalnie odpowiadać ilości dostarczanych co miesiąc dokumentów. Cenę podnosi z pewnością  ilość zatrudnianych pracowników.

Odpowiednio wysoka cena ma swoje obicie w kompetencji personelu

księgowa w biurze rachunkowymKażde oficjalnie działające biuro musi zatrudniać pracownika dyplomującego się certyfikatem Ministerstwa Finansów. Mamy prawo do sprawdzenia ważności takiego dokumentu, co więcej możemy poprosić o referencję innych klientów.

Obecne rozwiązania systemowe gwarantują klientom możliwość wglądu w dokumentację księgową z poziomu własnego komputera. Nie jest to niezbędny warunek, jednak możliwość zdalnego importu danych wpływa na obniżenie kosztów.

Istotne, aby dopytać  o możliwość podpisania pełnomocnictwa. Taki zapis uprawomocni księgowego do występowania w naszym imieniu we wszelakich urzędach i instytucjach państwowych. Skanując oferty biur rachunkowych, warto zwrócić uwagę na wysokość opłacanego  ubezpieczenia w przypadku ewentualnych pomyłek. To gwarantuje przedsiębiorcom niezbędne zabezpieczenie finansowe, w przypadku niekompetencji pracowników biura i narażenia naszej firmy na straty.

Kolejnym prowizorycznym, ale jednak ważnym kryterium jest kwestia łatwości kontaktu: odpowiednie godziny otwarcia, sprawne odpowiedzi na maile czy telefony. Kontakt z księgowym powinien przebiegać płynnie, z uwzględnieniem naszej dyspozycyjności i godzin pracy. Wiele biur rachunkowych wykazuje się dużą elastycznością w tym zakresie.

Ostatnia, ale w niektórych przypadkach najistotniejsza kwestia, to  szczegóły zawarte w umowie: możliwy czas wypowiedzenia, konkretna cena, zapis jak regulowana jest kwestia odpowiedzialności, odnośnie wykonywanych czynności księgowych. Przed ostatecznym podpisaniem zobowiązania dokładnie przedyskutuj je z księgowym.

Pomoc w opracowaniu:
1. Biuro Rachunkowe Teresa Dorsz we Włocławku - http://biuro-ksiegowe.wloclawek.pl

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.