Skip to main content

Okres wypowiedzenia a urlop wypoczynkowy

Każdy z zatrudnionych na umowie o pracę posiada prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeśli współpraca pomiędzy stronami kończy się formalności z urlopem też powinny zostać uregulowane. Jeśli składamy wypowiedzenie i przysługuje nam prawo do urlopu, pracodawca powinien skierować nas na wypoczynek.

biuro rachunkowe

Jeśli nie na poczet niewykorzystanego urlopu powinniśmy dostać ekwiwalent za urlop. Takie świadczenie winno zostać wypłacone w ostatnim dniu pracy.  Jeśli mamy 10 dni urlopu to obowiązuje nas 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.


167 artykuł kodeksu pracy mówi: „W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155″

Co prawda, decyzję o ewentualnym przyznaniu urlopu podejmuje pracodawca. "W okresie wypowiedzenia mamy prawo do wykorzystania urlopu bieżącego jak i zaległego.  W tym okresie pracownik nie musi świadczyć pracy. Jeśli okres wypowiedzenia jest krótki i nie mamy szansy na wykorzystanie urlopu również należny jest ekwiwalent" mówi Pani Monika z biura rachunkowego Plustax (https://plustax.pl/) z Krosna.

Pamiętajmy, niewykorzystany urlop nie przechodzi do nowego pracodawcy!

Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

praca w biurze rachunkowymPrzede wszystkim ceną, personelem, kompetencjami i narzędziami jakimi dysponuje zespół. Należy zwróć uwagę na elastyczność zakres reprezentacji przed urzędami, ubezpieczenia OC i przede wszystkim proponowaną umowę.

Co do pierwszego kryterium … bywa, że biura proponują nieprawdopodobnie niskie stawki. Taki zabieg ma na celu przyciągnięcie zainteresowania przedsiębiorców. Wysoce prawdopodobne , że z czasem pojawią się dodatkowe, ukryte koszty. Cenę zawsze warto negocjować, jednakże pamiętajmy, że koszt świadczonych usług musi proporcjonalnie odpowiadać ilości dostarczanych co miesiąc dokumentów. Cenę podnosi z pewnością  ilość zatrudnianych pracowników.

Odpowiednio wysoka cena ma swoje obicie w kompetencji personelu

księgowa w biurze rachunkowymKażde oficjalnie działające biuro musi zatrudniać pracownika dyplomującego się certyfikatem Ministerstwa Finansów. Mamy prawo do sprawdzenia ważności takiego dokumentu, co więcej możemy poprosić o referencję innych klientów.

Obecne rozwiązania systemowe gwarantują klientom możliwość wglądu w dokumentację księgową z poziomu własnego komputera. Nie jest to niezbędny warunek, jednak możliwość zdalnego importu danych wpływa na obniżenie kosztów.

Istotne, aby dopytać  o możliwość podpisania pełnomocnictwa. Taki zapis uprawomocni księgowego do występowania w naszym imieniu we wszelakich urzędach i instytucjach państwowych. Skanując oferty biur rachunkowych, warto zwrócić uwagę na wysokość opłacanego  ubezpieczenia w przypadku ewentualnych pomyłek. To gwarantuje przedsiębiorcom niezbędne zabezpieczenie finansowe, w przypadku niekompetencji pracowników biura i narażenia naszej firmy na straty.

Kolejnym prowizorycznym, ale jednak ważnym kryterium jest kwestia łatwości kontaktu: odpowiednie godziny otwarcia, sprawne odpowiedzi na maile czy telefony. Kontakt z księgowym powinien przebiegać płynnie, z uwzględnieniem naszej dyspozycyjności i godzin pracy. Wiele biur rachunkowych wykazuje się dużą elastycznością w tym zakresie.

Ostatnia, ale w niektórych przypadkach najistotniejsza kwestia, to  szczegóły zawarte w umowie: możliwy czas wypowiedzenia, konkretna cena, zapis jak regulowana jest kwestia odpowiedzialności, odnośnie wykonywanych czynności księgowych. Przed ostatecznym podpisaniem zobowiązania dokładnie przedyskutuj je z księgowym.

Pomoc w opracowaniu:
1. Biuro Rachunkowe Teresa Dorsz we Włocławku - http://biuro-ksiegowe.wloclawek.pl

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Treningi z trenerem personalnym są o tyle fajne, że nie tylko dobiera pod nas indywidualnie ...
Większości osób wydaje się, że do chirurga plastycznego idzie się wtedy, kiedy coś nam się ...
Oj, dopiero teraz dowiedziałam się o tym, kim jest event planner i muszę przyznać, że ...
Niewiele mi zostało do ukończenia studiów na AWF i myślę właśnie nad rozpoczęciem pracy jako ...
Bardzo poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem treningów personalnych. Próbowałam już z siłownią, ale motywacja do ...