1 komentarz

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wiele zawodów z długą tradycją i historią odeszło w zapomnienie. Bednarz, kowal, introligator, rymarz, czy zdun - to dzisiaj już zdecydowanie profesje, których ze świecą szukać. Postęp techniki spowodował, że część zawodów, które kiedyś były niezbędne, dzisiaj już nie są takie konieczne do codziennego funkcjonowania. Jest jednak jeden zawód, który ma się całkiem dobrze i chciałabym na niego zwrócić uwagę w poniższym artykule.

odnawianie mebli

Ocalały zawód

Zawód ten to renowator mebli. Co ciekawe, pomimo ogromnej konkurencji na rynku w postaci przeróżnych sklepów czy hurtowni z meblami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, odnawianie mebli cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach, co wiem z własnego doświadczenia, a także od moich znajomych. Myślę, że dzieje się tak dlatego, że duża część osób posiada w swoich mieszkaniach meble z tradycją. Dziedziczone z pokolenia na pokolenie, skrywające w sobie rozmaite historie przodków, przypominające o poprzednich pokoleniach. Nic więc dziwnego, że ludzie nie chcą wymieniać takich pamiątek rodzinnych, bo zdecydowanie można je pamiątkami określić, na nowe meble, bez tego swoistego "ducha" w sobie. Jednak wraz z upływem lat i użytkowaniem, meble takie bez wątpienia niszczą się i tracą swój urok. Odnowienie okazuje się wtedy doskonałym rozwiązaniem. Oczywiście wyposażenie mieszkania oddawane jest w ręce profesjonalistów, a więc bez żadnej obawy o zniszczenie.

praca przy renowacji mebliPraca przy renowacji mebli wymaga wielkiej cierpliwości i precyzji, a przy tym fachowego podejścia i ogromnej wiedzy. Znajomość materiałów jest tu niezbędna. Renowator obchodzi się z powierzonymi rzeczami z ogromną ostrożnością i pewnego rodzaju czułością. Jak się dowiedziałam kiedyś od jednego starszego pana, wykonującego taki zawód, wierzą oni, że meble żyją. Mają one, tak samo, jak każdy człowiek, swoją historię i skrywane sekrety, a praca renowatora polega na takim ich odnowieniu i przystosowaniu do współczesnego życia, aby zachować w nich te "wspomnienia" i "doświadczenia". Tchnąć w nie nowe życie, ale bez niszczenia nawet w najmniejszym stopniu tego starego. To jest własnie zadanie każdego renowatora. Dzięki profesjonalnemu podejściu do swojej pracy, renowator jest osobą, której ludzie ufają i nie boją powierzać się swoich "skarbów", a sama renowacja mebli stała się ostatnio naprawdę modna. Doświadczonych i pracujących z pasją renowatorów znajdziemy między innymi w Warszawie. Pracują oni przy renowacji mebli w Stare na Nowe.

Sentyment do przedmiotów

Myślę, że odnawianie mebli jest na tyle istotne dla wielu rodzin, które wiążą z wyposażeniem mieszkania historię poprzednich pokoleń, że zawód renowatora będzie się cieszył uznaniem jeszcze długo. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że odnowienie jest doskonałą alternatywą dla zakupu nowych, jakże, nie oszukujmy się, oklepanych mebli dostępnych w sklepach i dlatego polecam ją każdemu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Karol · 1 lat temu
    Fajny artykuł, dużo informacji na pewno wcielę w życie. Ja należę do tych osób, które nie lubią niczego wyrzucać. Co prawda nie myślę o zmianie pracy, ale renowacja mebli brzmi jak fajne hobby 😃