1 komentarz

Rzeczywistość gospodarcza potrafi czasem bardzo mocno ludzi zaskakiwać. I o ile przeciętnego Kowalskiego dotyczy to w mniejszym zakresie, o tyle mocno potrafi zaskoczyć przedsiębiorcę, czyli osobę prowadząca działalność gospodarczą. 

podatek od towarów i usług

Podatki- ciężki kawałek chleba

Gdybyż ten przedsiębiorca mógł skupić się tylko na prowadzeniu działalności gospodarczej... Niestety, musi on codziennie mierzyć się z mnóstwem nowych przepisów, nakazów, zakazów i przeróżnych interpretacji. Uwierzcie mi, bardzo często nie jest on w stanie temu wszystkiemu sprostać samemu i bez sztabu specjalistów się nie obędzie. 

Zatem co robić, by w miarę spokojnie takową działalność w Polsce prowadzić? Przede wszystkim należy tak zorganizować działanie swojego przedsiębiorstwa, by umiejętnie delegować zadania. Co to znaczy? To znaczy otoczyć się ludźmi o potrzebnych nam specjalizacjach, gdyż samemu nie jesteśmy w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom. 

Rewolucje wokół podatków

podzielona płatność podatku VATSkupmy się tera na obszarze dotyczącym szeroko rozumianego biznesu i ekonomii. W ostatnim czasie w naszym kraju doszło do małej rewolucji jeśli chodzi o dokonywanie płatności, szczególnie podatkowych. Jednym z najbardziej powszechnie spotykanym obciążeniem fiskalnym jest podatek od towarów i usług zwany potocznie VAT. Otóż praktycznie każdy z nas ma z nim do czynienia, robiąc nawet codzienne zakupy. Występuje on w zasadzie na każdym paragonie i każdej fakturze. I właśnie ta faktura jest dokumentem codziennego użytku u naszego przedsiębiorcy, którego dotykają wprowadzone ostatnio zmiany. 

Czym jest split payment?

Wprowadzona została do życia gospodarczego możliwość rozdzielonej płatności czyli tak zwany split payment. Co to jest? Jednym słowem jest to możliwość dokonania zapłaty za towar należności wynikającej z faktury, ale nie jedną kwotą brutto całej należności, tylko w rozdzieleniu na kwotę netto oraz podatek VAT.

Jak to działa?

Nasz kontrahent wystawia nam fakturę na kwotę netto oraz nalicza podatek VAT. Do tej pory płatność za fakturę realizowaliśmy w formie zapłaty kwoty brutto wynikającej z faktury (kwota netto plus VAT) jednym przelewem. Od tej pory możemy płatność rozdzielić i zapłacić na dwa odrębne rachunki bankowe, osobno kwotę netto oraz osobno podatek VAT. 

Jest to tak zwana podzielona płatność podatku VAT. Zupełnie inną rzeczą jest też dostęp do tych środków bankowych przez naszego kontrahenta. O ile bowiem środkami na normalnym rachunku bankowym dysponuje on bez żadnych ograniczeń, o tyle środkami na specjalnie utworzonym rachunku do rozdzielonych płatności podatku VAT tylko w ograniczonym zakresie. Otóż te środki pieniężne może on wykorzystywać tylko do opłacania podatku VAT.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Paweł · 1 lat temu
    Finanse są dla mnie sprawą skomplikowaną, ale tutaj we wpisie wytłumaczone w bardzo przystępny sposób. Super!