Dodaj komentarz

Prowadzenie własnej firmy transportowej to nie łatwy kawałek chleba. Już często samo założenie firmy może stworzyć pewnie kłopoty, a co dopiero dalsze działanie w tym biznesie. Warto skorzystać więc z pomocy doświadczonych ludzi i pozwolić sobie pomóc. Na tę chwilę my postaramy się przybliżyć chętnym do posiadania własnej firmy transportowej choć odrobinę ten temat.

certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Zdobycie certyfikatu kompetencji przewoźnika

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego jest to dokument potwierdzający posiadanie przez danego przedsiębiorcę kwalifikacji potrzebnych transportu drogowego. W Polsce taki dokument wydaje Instytut transportu drogowego. Żeby taki dokument posiadać trzeba zdać egzamin który nie należy do prostych. Przewoźnik z certyfikatem  musi posiadać wiedzę w wielu różnych dziedzinach. Taka osoba prowadzi własna działalność gospodarczą. Każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą w ramach której zarabia na przewozie osób lub rzeczy musi legitymować się licencją, nie ma znaczenia jakim samochodem jest dany transport jest wykonywany.

Wyjątkiem jest w sytuacji gdy na przykład pracodawca dowozi osoby do pracy, samochód musi spełniać dwa warunki:

-jego dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać 3,5 tony
-samochód musi być przeznaczony to przewozu dziewięciu osób łącznie z kierowcą. w takim przypadku wystarczy że kierowca będzie miał prawo jazdy kategorii B, w takich przypadkach konieczność posiadania certyfikatu kompetencji przewoźnika nie jest wymagana.

Aby zdobyć certyfikat kompetencji należy podejść do egzaminu i uzyskać z niego pozytywną opinię. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej oraz zadania obliczeniowego, które jest częścią praktyczną. Jak zdobyć taki certyfikat można doczytać na stronie www.lkw-expert.pl/certyfikat-kompetencji-przewoznika.

Prowadzenie własnej firmy transportowej.  

prowadzenie własnej firmy transportowej

Licencja: o uprawnienia do wykonywania transportu należy ubiegać się w starostwie powiatowym. Mogą one zostać wydane na okres od 2 do 50 lat. Żeby otrzymać dany dokument należy spełniać następujące warunki:

-dobra reputacja(niekaralność)
-zdolność finansowa(9 tysięcy euro na pierwszy pojazd przeznaczony do transportu, 5 tysięcy euro na każdy kolejny pojazd)
-posiadanie certyfikatu z kompetencji zawodowej (dokument potwierdzający zdanie egzaminu przez przynajmniej jedną osobę zarządzającą daną firmą).

Przedsiębiorca musi również posiadać prawo do wykorzystywania pojazdów, które mają służyć do przewozów i potwierdzenie, że spełniają one wymagania techniczne.Licencji nie dostanie również przedsiębiorca któremu został wydany zakaz wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego

Większość czynności z założeniem firmy możemy załatwić przez internet. Musimy pamiętać że prowadzenie firmy transportowej jest to olbrzymia odpowiedzialność za pracowników osoby które są przewożone. Aby tak było trzeba wyposażyć nasze samochody w GPS i monitoring to pozwoli nam udokumentować wszystkie zdarzenia losowe i mamy pewność gdzie dany samochód w obecnej chwili się znajduje.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.