Skip to main content

Praca jako aktor - gra warta świeczki?

Dodaj komentarz

Zawód aktora kojarzy nam się przeważnie z dużym rozgłosem i zarobkami. Jednak życie większości osób, które ukończyły szkołę teatralną na tym kierunku, wygląda nieco inaczej. Osoby znane i kojarzone to jedynie wąska grupa spośród wszystkich aktorów, którym udało się dostać na plan filmowy lub telewizyjny. Większość pracuje w teatrze, lub też boryka się z ciągłymi problemami jeśli chodzi o ciągłość w zarabianiu pieniędzy, ze względu na małe zapotrzebowanie i obsadzanie ról osobami już rozpoznawalnymi. 

lokacje do fimów w Warszawie

Praca dla aktora

Gdy wpisujemy w wyszukiwarkę hasło "praca dla aktora" zobaczymy, że ilość zleceń jest niewielka. Głównie będą to małe angaże do reklam, spotów, czy przedstawień objazdowych. Często jednak właśnie takie zlecenia ratują budżet domowy wielu aktorskich rodzin. Zdarza się również, że występ w reklamie, mimo iż nie jest przeważnie szczytem marzeń zawodowych, artystycznych ambicji, jest całkiem dobrze opłacany i korzystają z takich okazji nawet Ci, którzy na co dzień mają stałą pracę. 

Lokacje filmowe

Często oprócz aktorów poszukuje się również miejsc, w których reklamy lub filmy można nakręcić. Znalezienie ich nie jest tak łatwe jakby się mogło wydawać, dlatego istnieją firmy, które się w tym specjalizują. Jedną z nich jest A+Media, która działa na terenie Warszawy. Na stronie aplusmedia.pl możemy znaleźć zdjęcia mieszkań, ogrodów, a także różnych pomieszczeń, które następnie można wykorzystać do filmowania różnego rodzaju scen. Takie firmy jak ta odciążają producentów od jednego z problemów, gdyż przy produkcji najczęściej nie ma czasu na zagłębianie się i szukanie odpowiednich scenerii. Robienie tego byłoby także stratą czasu, jeżeli możemy to zlecić specjalistom.

Czy potrzebne są studia aktorskie?

Oferta pracy jak aktor, czasami może być skierowana nie tylko do osób, które ukończyły odpowiednie studia. Zdarza się bowiem, że do małych występów, teatrzyków dla dzieci, programów rozrywkowych poszukiwani są po prostu zdolni pasjonaci tego zajęcia. W takim wypadku liczy się zapał i charyzma. Rośnie liczba programów, które powstają w sieci, w popularnych serwisach streamingowych, które produkowane są profesjonalnie w celach komercyjnych. Zdarza się także, choć dużo rzadziej, że pracę jako aktor w filmie o dużym budżecie, dostanie również osoba bez wykształcenia. Jednak takie przypadki można by policzyć na palcach jednej ręki. Szkoła daje bowiem odpowiedni warsztat, narzędzia i przygotowanie do warunków panujących za kulisami i na planie. 

praca jako aktor

Talent aktorski

To czego szkoła nie może nauczyć, to talent. Czynnik ten, przeważnie decyduje o tym, iż ktoś wybiera tę właśnie drogę rozwoju w swoim życiu, jednak bez ciężkiej pracy nie wystarczy na wielkie osiągnięcia. Dopiero połączenie tych dwóch elementów zwiększa szanse w branżach artystycznych na tyle, aby można było myśleć o potencjalnym sukcesie. Najważniejsza jak zawsze jest satysfakcja, stawianie sobie nowych wyzwań i podnoszenie poprzeczki. To wszystko jednak, możliwe jest dopiero kiedy w praca takiej jak ta, możemy konfrontować się z innymi ludźmi, kooperować i wymieniać doświadczenia. 

Budowa relacji kluczem do sukcesu

Aktor to osoba, która nie istnieje bez widza, zatem jak nikt inny powinna wiedzieć, jak do niego przemawiać, aby nawiązać połączenie. Właśnie ta tzw. chemia między aktorem i publicznością jest jedną z najbardziej tajemniczych i nieokreślonych do końca właściwości genialnego warsztatu. Może ona zostać nawiązana w różny sposób, nawet bez użycia słów. Często odpowiednio wykonany gest, mimika, potrafią wyrazić więcej emocji niż niejedno słowo. Świadomość ciała jest więc niezwykle ważnym elementem w tej pracy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.