Skip to main content

Jak wygląda praca psychologa?

O psychologii mówi się, że jest to dziedzina z przyszłością i sporym potencjałem. Nie brakuje chętnych na studia psychologiczne, a absolwenci stosunkowo łatwo mogą znaleźć dobre zatrudnienie. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda praca psychologa oraz jak kształtują się zarobki w tej dziedzinie.

drewniane klocki z napisem zdrowie mentalne

Czym zajmuje się psycholog?

Praca psychologa jest bardzo ciekawa - zajmuje się on badaniem, analizowaniem oraz opisywaniem stanów, w których znajduje się psychika i emocje pacjenta. Zadaniem psychologa jest nie tylko diagnoza, ale także odpowiedni rodzaj terapii, który może pomóc w problemach natury emocjonalnej i przywróceniu równowagi. Psycholog poprzez umiejętnie prowadzoną rozmowę i zadawanie pytań jest w stanie poznać, co drzemie w psychice człowieka i w razie konieczności, może go skierować na leczenie psychiatryczne. Psycholog w swojej pracy zajmuje się każdym pacjentem - są to zarówno dorośli, jak i kilkuletnie dzieci, które czasem także potrzebują pomocy.

Jak wygląda praca?

Praca psychologa może odbywać się w różnego rodzaju ośrodkach terapii dziennej i całodobowej, psychologowie znajdują także zatrudnienie w ośrodkach terapii uzależnień i szpitalach psychiatrycznych. "Psycholodzy bardzo często zatrudniani są także w więzieniach, gdzie mogą diagnozować skazańców i prowadzić zajęcia terapeutyczne, mające na celu tłumienie agresji czy przygotowanie osądzonego do zmiany swojego życia po wyjściu z więzienia." powiedziała nam właścicielka strony internetowej psychoterapia-polna.warszawa.pl, prowadząca gabinet psychoterapii w Warszawie.  Ponadto psychologa coraz częściej można spotkać również w szkołach, gdzie walczy on z problemami dzieci oraz młodzieży. Psychologowie zatrudniani są także w gabinetach terapeutycznych i szpitalach mających umowę z NFZ, mogą otwierać również gabinety prywatne. W chwili obecnej zapotrzebowanie na psychologów jest spore, dlatego nawet w prywatnych placówkach do tego typu specjalisty czeka się w kolejce. Otwarcie własnej praktyki może być wiec dobrą metodą na biznes i jednoczesną realizację zawodowej pasji.

Pani psycholog, psychoterapeuta

Ile może zarobić psycholog?

Jeśli ktoś uważa, że psycholog zarabia wiele, może się mylić. Nie jest to lekarz, dlatego jego zarobki wcale nie są wysokie. Psycholog może średnio liczyć na pensję oscylującą w okolicy 2-3 tysięcy złotych "na rękę", a więc na pewno sporo więcej, niż wynosi obecnie pensja minimalna. Mimo wszystko, jest to trochę za niska stawka, jeśli brać pod uwagę 5 lat trudnych studiów i codzienne zmaganie się z naprawdę różnymi pacjentami i ich problemami. Zarobki psychologa w dużej mierze zależą jednak od placówki - gabinety czy szpitale działające w ramach umowy NFZ nie płacą kroci, najwięcej można zarobić w prywatnych ośrodkach i gabinetach, jak i również różnego rodzaju ośrodkach terapii. Warto również dodać, że im lepsze wykształcenie psychologa, tym lepsze warunki może on negocjować. Liczą się bowiem nie tylko studia, ale także ukończone kursy doszkalające.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Hania · 1 lat temu
    Jestem właśnie przed wyborem swojego kierunku studiów i zastanawiałam się jak wygląda zaplecze zawodu psychologa, jakie jest możliwe wynagrodzenie itd. Dobrze, ze trafiłam na ten artykuł, bo jest ciekawie napisany i składania do refleksji. Na pewno będę się zastanawiać dalej!
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Ula · 5 miesięcy temu
    Postrzegam psychologię jako bardzo trudną naukę. Niby możemy przyjąć, że ludzie funkcjonują według jakichś schematów, ale jednak każdy przypadek jest inny. Trzeba mieć w sobie naprawdę dużą dawkę empatii, żeby być w stanie pomóc każdemu.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Treningi z trenerem personalnym są o tyle fajne, że nie tylko dobiera pod nas indywidualnie ...
Większości osób wydaje się, że do chirurga plastycznego idzie się wtedy, kiedy coś nam się ...
Oj, dopiero teraz dowiedziałam się o tym, kim jest event planner i muszę przyznać, że ...
Niewiele mi zostało do ukończenia studiów na AWF i myślę właśnie nad rozpoczęciem pracy jako ...
Bardzo poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem treningów personalnych. Próbowałam już z siłownią, ale motywacja do ...