Skip to main content

Czy adwokat może więcej niż radca prawny?

1 komentarz
Od wielu lat zawody prawnicze uważane są za jedne z bardziej prestiżowych profesji. Ukończenie stuiów prawniczych otwiera drogę do wykonywania różnych profesji. Po ukończeniu odpowiedniej aplikacji można zostać adwokatem, notariuszem, sędzią lub radcą prawnym.

Kancelaria radcy prawnego Michał Wierzchowski

Kompetencje adwokatów i radców - różnice

Niegdyś różnic było nieco więcej, aktualnie nie ma ich prawie wcale ponieważ ujednolicono kompetencje. Główna różnica polega na tym, że adwokaci muszą prowadzić własną działalność gospodarczą, a radca prawny może zostać zatrudniony. Prowadzenie własnej praktyki kancelaryjnej nie jest łatwe na co wskazuje min. radca prawny Michał Wierzchowski, który od lat związany jest z kancelarią radcowską w Zamościu. Należy pamiętać o tym, że zatrudniony na umowie o pracę radca prawny nie może reprezentować nikogo w sprawie karnej lub karnoskarbowej. Odstępstwem są pracownicy naukowi, którzy mogą być obrońcami w takich sprawach, chociaż są zatrudnieni na umowę o pracę.

Karniści i cywiliści

Niestety wiele osób nie ma świadomości tego, że radca prawny i adwokat mają niemalże takie same uprawnienia. Bardzo często nawet studenci idący na pierwszy rok studiów prawniczych nie znają różnicy pomiędzy dwoma profesjami. Trudno o to winić kogokolwiek, ponieważ stereotypowo radcy prawnego kojarzymy z samymi poradami cywilnym, ewentualnie gospodarczymi, a adwokata ze sprawami sądowymi o charakterze karnym lub rozwodowym.

Kancelaria radcy prawnego Michał Wierzchowski

Który z zawodów wybrać?

Zazwyczaj to adwokaci prowadzą najgłośniejsze sprawy, o których można usłyszeć w telewizji lub przeczytać w gazetach. Wobec powyższych informacji wielu studentów może zadać sobie pytanie kim lepiej zostać. Jak widać adwokat a radca prawny niemal się nie różnią, pomijając oczywiście składki członkowskie, które należy okresowo uiszczać do swoich izb. Najważniejszą kwestią jest dostanie się na studia, następnie na aplikację i zdanie egzaminów.

Nieustanne dokształcanie się

Każdy student powinien pamiętać również o tym, czy po ukończeniu studiów wiedzę należy aktualizować. Jest to szczególnie istotne w zakresie prawa, który nieustannie się zmienia. Postępowania sądowe wymagają aktualnej wiedzy, dlatego trzeba nieustannie czytać nowelizacje ustaw i zapoznawać się z projektami ustaw, które mogą wejść w życie. A przecież klienci wymagają świeżych informacji oraz skutecznych rozwiązań prawnych. Między innymi z tego powodu profesja prawnicza jest skomplikowana i wymaga dobrej pamięci.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Adrian · 1 lat temu
    O super artykuł! Nie wiedziałem, że zawód adwokata a radcy prawnego to dwa różne zawody, myslalem że to to samo. Na pewno będę jeszcze zaglądać na waszą stronę w poszukiwaniu nowych treści