Skip to main content

Czym zajmuje się psycholog?

1 komentarz

Wiele osób nie rozróżnia podstawowych zawodów związanych ze zdrowiem psychicznym. Wrzucają one do jednego worka takich specjalistów jak chociażby psycholog czy psychiatra. Dochodzą do tego tak specjalistyczne zawody jak neurolog albo terapeuta. Nie wspominając już o seksuologach, którzy dbają o życie psychiczne w obrębie naszego zdrowia seksualnego. Na czym polega praca psychologa? W uproszczeniu psycholog stara się rozwiązać problemy zdrowia psychicznego za pomocą rozmowy. Różni się od psychiatry często tym, że podstawą leczenia nie są leki. Warto korzystać z jak najczęstszych rozmów z psychologami, dlatego najlepiej umówić się z kimś w okolicy. Powroty do placówek mogą okazać się niezbędne. Najlepiej planować kilka wizyty z wyprzedzeniem. Praca w gabinecie psychologicznym bywa dość napięta jeśli chodzi o grafik. Psychologia to dość rozwijająca się branża w kraju, a pomoc psychologiczna staje się coraz częściej priorytetem Polaków.

Psycholog Wioletta Kucharek w swoim gabinecie psychologicznym w Łodzi

Po co idziemy do psychologa?

Do psychologa udajemy się po odpowiednią diagnozę psychologiczną. Może ona dotyczyć chociażby naszych kompetencji intelektualnych. Bywa ona pomocna zanim udamy się na bardziej zaawansowane dalsze leczenie do psychiatry bądź neurologa. Czasami jednak wystarczy sama pomoc psychologiczna. Praca w gabinecie psychologicznym dotyczy często dzieci w szkołach. Coraz częściej słyszy się o problemach psychicznych osób w szkołach podstawowych, a tym bardziej średnich. Depresja to jeden z większych problemów z jakim musi zmierzyć się współczesny rodzic. Aby w pełni zrozumieć skalę problemu dobrym wejściem jest odwiedzenie placówki zdrowia psychicznego. Zresztą może to dotyczyć też rodziców. Problemy w małżeństwie czy częste kryzysy życiowe najlepiej wyeliminować już w zarodku. Wiele osób ma problemy w pracy a nie mają z kim porozmawiać. Na czym polega praca psychologa? Łódzka Psycholog Wioletta Kucharek odpowiedziała na to pytanie w następujący sposób: "Często praca psychologa polega przede wszystkim na słuchaniu. Dana osoba może mieć silne potrzeby zwykłego wygadania się ze swoich problemów. Po prostu czasem nie ma z kim porozmawiać o swoich potrzebach."

Gabinet psychologiczny w Łodzi

Wizyta w gabinecie psychologicznym

Często problemy dotyczą przemocy w rodzinie. Zdesperowane dziecko może poszukać pomocy u psychologa. To samo w przypadku kobiet, które nie radzą sobie w swoim patologicznym małżeństwie. Czasami kryzysowy moment może być przejściowy i wystarczy jedna wizyta. Najczęściej jednak przepracowanie swoich traum i pomoc psychologiczna to całkiem spory kawałek czasu. Praca w gabinecie psychologicznym nad swoimi problemami wymaga sporo wyrzeczeń, chęci zmiany swojego życia i odpowiadania na najbardziej osobiste pytania. Dla wielu jest to etap nie do przeskoczenia. Na czym polega praca psychologa w takich chwilach? Na poprowadzeniu za rękę i przejściu bezboleśnie przez cały etap. Kilka wizyt może zmienić całe nasze życie, wystarczy tylko chcieć. Dlatego jeżeli tylko poczujemy, że nie panujemy nad swoim życiem jak najprędzej umówmy się na wizytę u psychologa.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Oliwia · 1 lat temu
    Już od paru lat zastanawiam się nad podjęciem studiów, które umożliwyłby mi pracę jako jako psycholog. Dziękuję, za bardzo ciekawy wpis, będę tu częściej zaglądać, można się zainspirować 😍