Dodaj komentarz

Uzależnienie od partnera to w pewnym stopniu choroba, którą powinno się leczyć z pomocą psychoterapeuty. Tylko dobra terapia indywidualna lub terapia par pod okiem specjalisty może okazać się pomocna. Na czym zatem polega to zjawisko?

Związek z problemem uzależnienia od partnera

Czym charakteryzuje się uzależnienie emocjonalne od partnera?

Jak przeczytamy w artykule: https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/uzaleznienie-od-partnera-czym-jest-milosc-symbiotyczna zamieszczonym przez Centrum Pomocy Psychologicznej w Labiryncie, mieszczącym się w Gdyni: "Uzależnienie od partnera polega przede wszystkim na tym, że osoba uzależniona nieustannie myśli o swoim partnerze oraz postrzega go jako osobę niezbędną, a wręcz konieczną do dalszego życia. Uzależniony jest zazwyczaj mocno przekonany o tym, że bez partnera sobie w życiu nie poradzi oraz, że nie jest w stanie samodzielnie bez niego funkcjonować."

Postawa taka zawsze przejawia się w niepoprawnym sposobie myślenia nie tylko o sobie, lecz także o innych ludziach oraz o otaczającej go rzeczywistości. Co prawda do uzależnień emocjonalnych najczęściej dochodzi w relacjach partnerskich damsko - męskich, ale w niektórych przypadkach dochodzi także do uzależnienia od przyjaciela czy bliskiego kolegi.

Jakie są przyczyny uzależnienia od partnera?

Co prawda przyczyn uzależnienia emocjonalnego od partnera jest kilka, ale najczęstszą przyczyną jest sposób budowania relacji z rodzicami we wczesnym dzieciństwie. Dotyczy to przede wszystkim okresu separacyjnego, kiedy to małe dziecko uczy się rozluźniania relacji pomiędzy nim a jego z matką. Otóż doświadczenia wyniesione z tego istotnego okresu życia mają ogromne znacznie w kształtowaniu się późniejszej osobowości każdego człowieka.

Tego typu uzależnienie bardzo często dotyka także takie osoby, które to miały trudne doświadczenia związane z patologicznym systemem rodzinnym, w którym to przyszło im się wychowywać.

Para z problemem miłości symbiotycznej

Terapia dla osób uzależnionych od partnera

Uzależnienie od swojego partnera to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga odpowiedniego leczenia oraz terapii pod okiem doświadczonego psychoterapeuty. Psychoterapia osób, które to są mocno uzależnione od swojego partnera polega między innymi na szczegółowym ustaleniu istotnych przyczyn takiego zachowania oraz przestrzeganiu przejrzystych zasad wskazanych podczas terapii. Podczas terapii ogromny nacisk psychoterapeuci kładą na to, aby jasno ustalić granice osoby uzależnionej na poszczególnych płaszczyznach, a wiec w życiu fizycznym, emocjonalnym, bytowym oraz społecznym.

Pacjentom uzależnionym od partnera bardzo dużą trudność sprawia zazwyczaj przestrzeganie warunków postawionych przez terapeutę, które to bardzo często są postrzegane jako brak poczucia zrozumienia oraz ciepła. W związku z tym mnóstwo pacjentów uważa swoich terapeutów za osoby twarde, zimne oraz bezduszne. Psychoterapia osób uzależnionych od partnera nie należy do łatwych i zazwyczaj potrzebny jest długi okres czasu, aby pacjent przepracował poszczególne schematy i zrozumiał to jakie dotychczas popełniał błędy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.