Skip to main content

93. ceremonia rozdania Oscarów

Dodaj komentarz

Ceremonia rozdania Oscarów, czyli nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbywa się od 1929 roku i cyklicznie trwa do dzisiaj. Ostatnie przyznanie nagród miało miejsce 25 kwietnia 2021 roku. Oscary są uznawane za jedną z najważniejszych nagród w branży filmowej. Oscary 2021 ze względu na panującą pandemię Covid-19 zostały przeprowadzone w reżimie sanitarnym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wyglądała ceremonia rozdania Oscarów oraz kto otrzymał statuetki przyznawane corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Oscary 2021

Przewidywania się sprawdziły

93. ceremonia była znacznie skromniejsza od poprzednich edycji. W tym roku Akademia Filmowa nie zaskoczyła pod względem wygranych. Wręczone statuetki powędrowały do artystów, zgodnie z przewidywaniami. Film "Nomadland" został doceniony w kategorii najlepszy film. To dzieło łączy elementy fikcji oraz reportażu. Opowiada historię kobiety, która świadomie wybrała życie nomada. Scenariusz powstał na podstawie książki Jessiki Bruder. Reżyserka "Nomadland" została nagrodzona w kategorii najlepszy reżyser. Stając się pierwszą Azjatką z nagrodą w tej kategorii.

Najważniejszy zwycięzcy wieczoru

Zwycięzcy kategorii najlepszy aktor i aktorka to Anthony Hopkins za film "Ojciec" oraz Frances McDormand za postać Fern z filmu "Nomadland". Najlepszymi aktorami drugoplanowymi zostali Daniel Kaluuya oraz Youn Yuh-jung. W kategorii na najlepszy scenariusz adaptowany został doceniony "Ojciec". Nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny powędrowała do twórców filmu "Obiecująca. Młoda. Kobieta". Statuetka za najlepsze zdjęcia trafiła do Erika Messerschmidta, który pracował przy tworzeniu filmu "Mank". Za najlepsze kostiumy został doceniony film "Ma Rainey: Matka bluesa". Twórcy filmu "Co w duszy gra" zostali nagrodzeni za najlepszą muzykę, a za najlepszą piosenkę do filmu twórcy "Fight For You" - "Judas and the Black Messiah". Najlepszym filmem animowanym został "Co w duszy gra", a najlepszy krótkometrażowym filmem animowanym "If Anything Happens I Love You".

Zwycięzcy Oscarów 2021

Do kogo trafiły pozostałe statuetki?

Kolejnymi zwycięzcami w poszczególnych kategoriach byli:

- najlepszy film krótkometrażowy: "Two Distant Strangers"

- najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: "Czego nauczyła mnie ośmiornica"

- najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Colette"

- najlepszy film międzynarodowy: "Na rauszu" Thomas Vinterberg

- najlepsze efekty specjalne: "Tenet"

- najlepsza charakteryzacja i fryzury: "Ma Rainey: Matka bluesa"

- najlepsza scenografia: "Mank"

- najlepszy montaż i dźwięk: "Sound of Metal".

Prezentacje nominowanych filmów zostały znacznie skrócone w porównaniu do poprzednich edycji ceremonii. Zwycięscy tegorocznej gali w przemowach odwoływali się do swoich osobistych przeżyć. Jednym z bardzo poruszających momentów było przemówienie Thomasa Vinterberga. Wspominał on swoją córkę, która zginęła w wypadku samochodowym tuż przed rozpoczęciem zdjęć do filmu "Na Rauszu".

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.