Skip to main content

Praca psiego behawiorysty, zoopsychologa - Dla kogo jest ten zawód?

Dodaj komentarz

Psim behawiorystą zostać chce zazwyczaj ten, kto darzy czworonogów miłością i pasją. Osoby te uznają, że zwierzęta są w pierwszej kolejności godne zrozumienia i to właśnie w następstwie jest kluczem, w egzekwowaniu od nich pożądanego zachowania. Jeśli posiadasz te cechy, to masz solidny grunt i paliwo do tego, by nabywać pozostałe, gdyż prawdziwy psi behawiorysta to osoba, która ma naprawdę wiele umiejętności i obszerną wiedzę. Oprócz wiedzy osoba ta powinna działać z pasji i z miłości do czworonogów. Poznaj pracę psiego behawiorysty i dowiedz się, dla kogo jest ten zawód i z jakimi wymaganiami się wiąże. 

Szkolenie dla psów Gdańsk

Psi behawiorysta - dla kogo jest ten zawód?

Podstawa to oczywiście praca z psem. W zetknięciu się z nim możemy np. stwierdzić, że do osiągnięcia pożądanych efektów brakuje nam pewności siebie lub asertywności. Są to cechy, które można w sobie wypracować, natomiast niekiedy wymaga to czasu. Bez tego jednak nie tylko nie pomożesz zwierzęciu, ale nie będziesz w stanie być autentyczny dla jego właścicieli. Aby przekazać bowiem postawę, jaką klient powinien przejąć względem swojego pupila, sam musisz umieć ją prezentować. Niejednokrotnie będziesz musiał mieć więcej cierpliwości względem klientów niż w stosunku do ich psów. Wymaga to nie tylko zdolności interpersonalnych, które już masz, ale z pewnością ciągłego nabywania ich i doskonalenia. 

Czego potrzebujesz się nauczyć, aby zostać psim behawiorystą?

Bądź pewny, że wiedza z tego zakresu jest bardzo obszerna. Oprócz tej, którą możesz zdobywać na własną rękę, czytając licznie dostępne w tej tematyce książki i filmy jest ta, którą możesz odebrać na specjalnych studiach lub kursach. Studia to oczywiście świetna sprawa, natomiast kursy zakończone certyfikatem, które są obecnie do znalezienia, to również bardzo ciekawa opcja. Od ciebie zależy, którą wybierzesz, gdyż nie ma żadnych prawnych regulacji w tym zakresie. Ważne jest oczywiście, aby osoby uczestniczące w edukowaniu na tego typu kursach, miały odpowiednie kompetencje, a zakres informacji tam podawany, nie był pobieżny. Niezwykle istotne są zajęcia praktyczne- możliwość sprawdzenia swoich umiejętności pod czujnym okiem specjalisty jest bardzo cenne. Samemu trudno obiektywnie ocenić samego siebie podczas pracy oraz wyłapać wszystkie niuanse- nawet wtedy, gdy mamy niezbędną wiedzę na ten temat. Przykładem zoopsychologa i psiego behawiorysty, który skupia sie na nieustannym kształceniu jest Pani Mirka Kozakiewicz: uwierzwpsa.pl, która od wielu lat edukuje się w tym zakresie zdobywając liczne dyplomy oraz certyfikaty. Takie nastawienie zagwarantowało jej zaufanie wśród klientów oraz liczne sukcesy zawodowe podczas pracy z czworonogami. 

Jeśli chcesz być wiarygodny dla ludzi, którzy będą chcieli twojej pomocy- przez cały okres, w którym zechcesz być psim behawiorystą, a nie tylko początkowy, musisz stale kształcić się w zawodzie. Oczywiście zawsze masz prawo jako człowiek nie wiedzieć wszystkiego, ale jeśli Twój klient będzie bardziej na bieżąco niż ty, lub dopyta cię o jakąś nowinkę w tej dziedzinie, a ty będziesz umieć lecieć tylko swoimi starymi schematami, nie siląc się specjalnie na tłumaczenia, może się okazać, że mechanicznie wypełniasz tylko swoją pracę. To może osłabić zaufanie właścicieli psów do ciebie, a jako behawioryście powinno ci na nim zależeć.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.