Skip to main content

Jak zostać arteterapeutą?

Arteterapia stała się tak popularna, że obecnie należy do najpopularniejszych form terapii. Umożliwia ona wielu osobom wyrazić swoje emocje w inny sposób niż przez słowa. Metoda ta pozwala na nowo odkrywać u człowieka wewnętrzne emocje, co może być pomocne przy leczeniu różnych schorzeń psychicznych. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak można zostać arteterapeutą.

Kim jest arteterapeuta?

Arteterapeuci to osoby, których zadaniem jest praktyczna praca z ludźmi, którzy cierpią na problemy psychiczne lub poszukują nowego rozwoju emocjonalnego. Arteterapeuta powinien mieć ukończone specjalistyczne kursy z zakresu leczenia przez sztukę. Na takie kursy można zapisać się za pośrednictwem strony: sensarte.pl, gdzie widnieje szeroka oferta akademii arteterapii. Najczęściej arteterapeuci są częściami większych zespołów składających się z lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych oraz innych doradców. Razem jako zespół starają się oni wszyscy pomóc pacjentowi. Arteterapeuci to osoby, które używają sztuki jako formy leczenia terapeutycznego. Mogą oni tworzyć specjalne zadania praktyczne, które mają pomóc rozwiązać konkretne problemy, z jakimi zmaga się pacjent. 

Czym zajmuje się arteterapeuta?

Arteterapeuci to osoby, które zostały wyedukowane do odkrywania wśród innych osób nowych metafor i symboli przy pomocy sztuki. Często praca jako arteterapeuta wymaga od nas wcielania się w różne role. Ludzie zajmujący się tą dziedziną pomagają dzieciom pracować nad przykrymi wspomnieniami, wspierają w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości pacjentom, którzy usłyszeli negatywne diagnozy, ale również pracują z klientami, którzy chcą poznać lepiej siebie. Arteterapeuci mogą w swojej pracy używać różnych form sztuki. Może to być wiec rysunek, rzeźba, kolaż oraz malarstwo. Więcej technik arteterapii wymieniono na stronie: https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia/, są to m.in.: biblioterapia, muzykoterapia czy terapia tańcem. 

Perspektywy pracy jako arteterapeuta 

Przewiduje się, ze wraz z upływem czasu zapotrzebowanie na osoby zajmujące się arteterapią będzie rosło w szybkim tempie. Praca w tym zawodzie może być naprawdę opłacalna finansowo, ponieważ życie w ciągłym pędzie sprawia, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy specjalistów od ludzkiej psychiki. Perspektywy pracy w tym zawodzie można poszerzyć poprzez uzyskanie stopnia magistra lub doktora z tej dziedziny. 

Jak zostać arteterapeutą?

Czas, jaki potrzebny jest do zostania arteterapeutą, nie jest niestety krótki. Aby zdobyć licencjat, musimy spędzić około 3 lata na studiach, a do tego dochodzą jeszcze dwa lata studiów magisterskich. Uzyskanie licencji zajmuje średnio od jednego, do trzech lat. Do zostania arteterapeutą potrzebujesz wykształcenia na poziomie licencjatu z psychologi, historii sztuki, sztuki lub pracy socjalnej. Później wymagany jest tytuł magistra terapii sztuką. Następnym krokiem jest odbycie stażu, do którego potrzebne jest zdanie egzaminu licencyjnego. Gdy to wszystko masz już za sobą, możesz zarejestrować się w Radzie Zawodów Opieki Zdrowotnej i opłacić roczną opłaty za utrzymanie. Gdy to wszystko zrobisz, będziesz mół zacząć pracę jako arteterapeuta. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Treningi z trenerem personalnym są o tyle fajne, że nie tylko dobiera pod nas indywidualnie ...
Większości osób wydaje się, że do chirurga plastycznego idzie się wtedy, kiedy coś nam się ...
Oj, dopiero teraz dowiedziałam się o tym, kim jest event planner i muszę przyznać, że ...
Niewiele mi zostało do ukończenia studiów na AWF i myślę właśnie nad rozpoczęciem pracy jako ...
Bardzo poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem treningów personalnych. Próbowałam już z siłownią, ale motywacja do ...