Zawód złotnik, jubiler - jak wygląda praca jubilera?
Każdy z nas uwielbia piękną biżuterię. Zwracamy szczególną uwagę nie tylko na to, jak się prezentuje, ale i w jaki sposób została wykonana. To właśnie za jej wykonanie jest odpowiedzialny jubiler. Czym dokładnie zajmuje się jubiler? Kto może nim zostać?
Czym dokładnie zajmuje się jubiler?
Jeszcze kilka wieków temu jubiler kojarzył się głównie z osobą, która zajmuje się samodzielnym wytwarzaniem biżuterii. Niestety wraz z rozwojem branży jubilerskiej zmalało zainteresowanie ręcznie robioną biżuterią. Oczywiście, w dalszym ciągu znajdą się osoby, które chcą posiadać jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną biżuterię. Jednak jest to raczej produkt luksusowy, który został zastąpiony biżuterią wykonywaną masowo przez maszyny.
Obecnie jubilerzy pracują głównie w salonach jubilerskich, gdzie bazują na sprzedaży gotowych wyrobów oraz zajmują się wyceną starych ozdób. Dodatkowo jubiler zajmuje się naprawą biżuterii oraz jej drobnym modyfikowaniem zgodnie z życzeniami klientów. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż jubilerzy muszą posiadać niezwykle zdolności manualnie, ponieważ naprawa małego szczegółu lub jego stworzenie może potrwać nawet kilkanaście godzin.
Jaka jest różnica pomiędzy jubilerem a złotnikiem?
Tak naprawdę różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami jest niewielka. Złotnik zajmuje się przede wszystkim praktyczną stroną fachu, czyli wytwarzaniem i naprawą wyrobów biżuteryjnych. Nie tylko powinien mieć specjalistyczną wiedzę związaną z obróbką metali szlachetnych, ale i ogromne umiejętności manualne, które pozwolą mu tworzyć jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną biżuterię.
Jubiler natomiast powinien skupić się na teoretycznych i praktycznych aspektach fachu, a więc musi mieć wiedzę, która umożliwi mu odpowiednią wycenę biżuterii, a także doradzanie klientom. W praktyce oba te zawody są łączone, ponieważ różnica pomiędzy nimi jest niewielka. Znikome znaczenie tej różnicy potwierdza egzamin czeladniczy, po którego zdaniu uzyskujemy tytuł jubilera-złotnika.
Jak zostać jubilerem?
Aby rozpocząć pracę jubilera, nie trzeba posiadać żadnego kierunkowego wykształcenia. Jubiler to zawód, który stawia przede wszystkim na praktyczne umiejętności obchodzenia się z biżuterią, wiedzę oraz na doświadczenie. Niestety pojawiają się coraz większe problemy ze zdobyciem doświadczenia. Z uwagi na niewypłacalność, która jest spowodowana obecnością na rynku dużych sieci sprzedających biżuterię, mniejsze firmy decydują się na zamknięcie biznesu. W praktyce oznacza to, że coraz ciężej będzie znaleźć mistrza jubilerstwa, który nauczyłby fachu oraz pomógłby zagłębić techniki tego zawodu.
Coraz więcej salonów docenia także osoby posiadające wykształcenie kierunkowe. Można je uzyskać, uczęszczając na różnego rodzaju szkolenia, czy też kursy, które zapewnią podstawowe umiejętności. Ich ukończenie wiąże się z uzyskaniem certyfikatu. Należy jednak pamiętać, że często ukończenie samego kursu może nie wystarczyć do znalezienia pracy. Mile widziane w tym zawodzie są również osoby, które kształciły się w zakresie projektowania biżuterii w ramach kierunku studiów. Takie studia można ukończyć m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie tytułu jubilera-złotnika. Aby do niego podejść, należy posiadać udokumentowane co najmniej 3 lata pracy w zawodzie.
Jaka praca dla jubilera?
Jubiler może zdecydować się na pracę w firmach zajmujących się projektowaniem biżuterii lub decydować się na otwarcie własnej pracowni jubilerskiej. Jednak prowadzenie własnej działalności może wiązać się z ogromnym ryzykiem, ponieważ na rynku istnieje duża konkurencja.
Obecnie wiele marek decyduje się na współpracę ze złotnikami i jubilerami. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ stworzone produkty podpisujemy własnym nazwiskiem, nie musząc martwić się o przebicie na rynku.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 1 lat temuBardzo ciekawy artykuł! Dowiedziałem się wielu rzeczy o pracy jubilera, której dotychczas nie znałem, chociaż mój dziadek był złotnikiem. Artykuł jest bardzo dobrze napisany i przedstawia różne aspekty pracy w tej branży, od zajęć po możliwości zdobycia kwalifikacji i pracy. Polecam go każdemu, kto interesuje się biżuterią lub myśli o pracy w tej dziedzinie.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Jak wygląda praca sprzątaczki?
-
Kiedy potrzebna jest szafa na wymiar?
-
Jak wygląda praca psychologa?
-
Praca psiego behawiorysty, zoopsychologa - Dla kogo jest ten zawód?
-
Cechy charakteryzujące "przedszkolankę"
Najnowsze wpisy:
-
Jak wygląda praca z trenerem personalnym?
-
Jak wygląda praca sprzątaczki?
-
Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?
-
Jak wygląda praca trenera personalnego w Krakowie?
-
Praca chirurga plastycznego - kompetencje, zarobki, świadczone usługi