Czym zajmuje się chirurg ogólny?
Jednym z trendów, obecnych we współczesnej medycynie, jest postępująca specjalizacja. Nie oznacza to jednak, że lekarze, tacy jak chirurdzy ogólni, przestali być potrzebni. Można wręcz powiedzieć, że popyt na ich usługi ciągle rośnie.
Kim jest chirurg ogólny?
Chirurg ogólny to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby oraz urazy tkanek miękkich i kości. Jego specjalizacja obejmuje przede wszystkim zabiegi operacyjne, zarówno te o dużej skali (np. operacje w obrębie jamy brzusznej), jak i stosunkowo drobne (zaopatrzenie lub zszycie rany, nacinanie ropni). Wszystkie wspomniane procedury medyczne, wykonywane przez chirurga ogólnego, odbywają się w znieczuleniu.
Z jakimi urazami można zgłaszać się do chirurga ogólnego?
Najczęściej wizyta u chirurga ogólnego związana jest z urazem. Może być nim na przykład:
- oparzenie lub odmrożenie,
- przepuklina,
- wbicie się ciała obcego do tkanki,
- otwarta rana o dużej głębokości,
- złamanie, zwichnięcie lub stłuczenie kości.
W każdym z tych przypadków chirurg ogólny w pierwszej kolejności postawi diagnozę (może w tym celu zlecić np. wykonanie zdjęcia RTG). Następnie znieczuli nas i przeprowadzi odpowiednią procedurę medyczną (np. usunie ciało obce). Końcowym etapem jego działań będzie udzielenie wskazówek co do dalszego postępowania. Oczywiście w przypadku poważniejszych kontuzji konieczne może być ponowne odwiedzenie tego specjalisty i skontrolowanie przebiegu leczenia.
Jakie zabiegi w obrębie tkanki skórnej, podskórnej i układu naczyniowego może przeprowadzić chirurg ogólny?
Chirurg ogólny może też przeprowadzić szereg zabiegów planowych w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Zalicza się do nich przede wszystkim usuwanie zmian, takich jak włókniaki, kaszaki, tłuszczaki czy pospolite brodawki. Medyk tej specjalności leczy również rozmaite rodzaje odcisków i kłykcin, pomaga pacjentom, którzy mają problemy z wrastającymi paznokciami oraz tym, którzy cierpią z powodu odleżyn. Chirurg ogólny często wykonuje też operacje żylaków.
Układ pokarmowy i jama brzuszna — jakie zabiegi przeprowadza chirurg ogólny?
Ważnym obszarem zainteresowania chirurgii ogólnej jest również układ pokarmowy i narządy jamy brzusznej. Wykonywane przez lekarzy tej specjalności procedury medyczne w ich obrębie to m.in.:
• usunięcie wyrostka robaczkowego,
• usunięcie pęcherzyka żółciowego,
• zabiegi proktologiczne.
Oczywiście wspomniane operacje są jedynie przykładem — zakres interwencji chirurgicznej może być znacznie szerszy.
Jakie inne działania może wykonywać chirurg ogólny?
Chirurg ogólny może również przeprowadzać zabiegi w obrębie tarczycy, wykonywać tracheostomię (zabieg otwarcia przedniej ściany tchawicy, mający na celu wprowadzenie rurki, umożliwiającej poprawę wentylacji płuc) lub wycinać torbiele o różnym umiejscowieniu i pochodzeniu. Ważną częścią jego pracy są również konsultacje przed- i pooperacyjne. Warto bowiem pamiętać, że działania chirurga ogólnego obejmują też zwykle kontrole stanu pacjenta po wykonaniu każdego poważniejszego zabiegu oraz nadzór nad procesem jego rekonwalescencji.
A co z usuwaniem migdałków? Jaki chirurg zajmuje się wycięciem migdałków?
Chociaż usuwanie migdałków (tonsillektomia) często kojarzy się z leczeniem dzieci, dorośli również mogą potrzebować tego zabiegu, szczególnie w przypadkach nawracających infekcji gardła lub przewlekłego zapalenia migdałków. Tonsilektomie również przeprowadza chirurg, jednak w tym przypadku jest to laryngolog, specjalista w zakresie otorynolaryngologii. Jak przeczytasz na stronie https://derm-estetyka.pl/usuwanie-migdalkow.html/, chirurg otolaryngolog przeprowadza tę operację w znieczuleniu ogólnym.
Zabieg polega na usunięciu migdałków podniebiennych, co przynosi ulgę pacjentom cierpiącym z powodu częstych i bolesnych angin. Tonsillektomia jest również wskazana, gdy powiększone migdałki utrudniają oddychanie lub powodują bezdech senny. Po operacji pacjent otrzymuje wskazówki dotyczące postępowania w okresie rekonwalescencji, aby zapewnić szybki i bezproblemowy powrót do zdrowia.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 3 miesięcy temuJa do tej pory tylko raz w życiu miałam do czynienia z chirurgiem ogólnym, kiedy miałam wycinane migdałki. Muszę przyznać, że bardzo stresowałam się przed tym zabiegiem, mimo że zrobiłam wcześniej research na stronie https://derm-estetyka.pl/wyciecie-migdalkow.html/ i znajomi zapewniali mnie, że to nic strasznego. Mimo wszystko stres był ogromny i nie mogłam spać całą noc przed zabiegiem. Uspokajałam się myślą, że potrzebuję tego zabiegu ze względów zdrowotnych i robię to po to, żeby mi się bardziej komfortowo żyło. Teraz z perspektywy czasu wpominam to z lekkim przymrużeniem oka :)
Najpopularniejsze wpisy:
-
Jak wygląda praca sprzątaczki?
-
Kiedy potrzebna jest szafa na wymiar?
-
Jak wygląda praca psychologa?
-
Praca psiego behawiorysty, zoopsychologa - Dla kogo jest ten zawód?
-
Cechy charakteryzujące "przedszkolankę"
Najnowsze wpisy:
-
Jak wygląda praca jako kierowca pomocy drogowej? Co należy do obowiązków?
-
Jakie umiejętności powinien posiadać wulkanizator? Poznaj tajniki pracy w tym zawodzie!
-
Jak wygląda praca w firmie przeprowadzkowej we Wrocławiu?
-
Jak wygląda praca z trenerem personalnym?
-
Praca w skupie metali - zalety i wady