Dodaj komentarz

Polskie przepisy podatkowe należą do bardzo trudnych i często niejasnych przepisów prawa. Niestety ich znajomość to dopiero pierwszy krok w karierze księgowego. 

praca w biurze rachunkowym

Zawód: księgowy

Praca księgowego kojarzy się z nudną, monotonną pracą, polegająca na wprowadzaniu faktur i innych dowodów księgowych do systemu informatycznego. Na ich podstawie prowadzone są ewidencję stanowiące podstawę od obliczenia obowiązań podatkowych. Należy pamiętać, że od pracy księgowego zależy funkcjonowanie całej firmy. Jego błąd w obliczeniach, źle zinterpretowane przepisy mogą prowadzić do prawdziwej katastrofy. 

Jak prawidłowo przygotować się do tego zawodu?

Najlepszą ścieżką rozwoju jest rozpoczęcie pracy w biurze rachunkowym. W pierwszej kolejności zalecane jest rozpoczęcie od stażu. Staż w biurze rachunkowym polega na przygotowywaniu dokumentów (ich układaniu, wpinaniu do segregatorów) dla głównej księgowej zajmującej się rozliczaniem danej firmy. Zazwyczaj w tym okresie osoba taka nie wykonuje jeszcze prac związanych z samą obsługą programu księgowego. Jest to świetny okres na zaznajomienie się z przepisami podatkowymi i ustawą o rachunkowości. Należy go także wykorzystać na podpatrywanie starszych kolegów i koleżanek, którzy pracują już na stanowisku księgowego. Należy zadawać dużo pytań, bo to właśnie w tym okresie uczymy się tego zawodu. Praktykę najlepiej wykonywać pod okiem doświadczonych księgowych w dobrym biurze rachunkowym, na przykład w Profit Biuro Rachunkowe Aseńko Elżbieta (ul. G. Narutowicza 14, 31-214 Kraków, Tel. +48 12/ 420 35 61). Od dobrych, wykształconych księgowych warto się uczyć i stawiać ich jako swój autorytet.

biuro rachunkowe

Dalsze ścieżki kariery

Po okresie testowym właściciel biura rachunkowego może zaproponować stażyście etat. Praca w biurze rachunkowym jest odpowiedzialnym zajęciem. Co ważne, można w niej wykazać się swoją inteligencją i znajomością przepisów, ale także umiejętnościami marketingowca. Każdy pracownik biura ma przecież kontakt z klientami. Zadowolony klient to potencjalny reklamodawca naszych usług. 

Ciągła praca nad sobą

Każda księgowa musi pamiętać o ciągłym kształceniu i podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych. Przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często a ona musi być z nim na bieżąco. Wszyscy księgowi, specjaliści od controllingu, doradcy podatkowi i biegli rewidenci są zgodni co do jednej kwestii – w tej branży nie ma miejsca na brak szkoleń i kursów. Jeśli nie podnosimy swoich kwalifikacji to się cofamy a to może kosztować naszych klientów utratę pieniędzy a czasem i firmy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.