Skip to main content

Trudny zawód księgowego

Polskie przepisy podatkowe należą do bardzo trudnych i często niejasnych przepisów prawa. Niestety ich znajomość to dopiero pierwszy krok w karierze księgowego. 

praca w biurze rachunkowym

Zawód: księgowy

Praca księgowego kojarzy się z nudną, monotonną pracą, polegająca na wprowadzaniu faktur i innych dowodów księgowych do systemu informatycznego. Na ich podstawie prowadzone są ewidencję stanowiące podstawę od obliczenia obowiązań podatkowych. Należy pamiętać, że od pracy księgowego zależy funkcjonowanie całej firmy. Jego błąd w obliczeniach, źle zinterpretowane przepisy mogą prowadzić do prawdziwej katastrofy. 

Jak prawidłowo przygotować się do tego zawodu?

Najlepszą ścieżką rozwoju jest rozpoczęcie pracy w biurze rachunkowym. W pierwszej kolejności zalecane jest rozpoczęcie od stażu. Staż w biurze rachunkowym polega na przygotowywaniu dokumentów (ich układaniu, wpinaniu do segregatorów) dla głównej księgowej zajmującej się rozliczaniem danej firmy. Zazwyczaj w tym okresie osoba taka nie wykonuje jeszcze prac związanych z samą obsługą programu księgowego. Jest to świetny okres na zaznajomienie się z przepisami podatkowymi i ustawą o rachunkowości. Należy go także wykorzystać na podpatrywanie starszych kolegów i koleżanek, którzy pracują już na stanowisku księgowego. Należy zadawać dużo pytań, bo to właśnie w tym okresie uczymy się tego zawodu. Praktykę najlepiej wykonywać pod okiem doświadczonych księgowych w dobrym biurze rachunkowym, na przykład w Profit Biuro Rachunkowe Aseńko Elżbieta (ul. G. Narutowicza 14, 31-214 Kraków, Tel. +48 12/ 420 35 61). Od dobrych, wykształconych księgowych warto się uczyć i stawiać ich jako swój autorytet.

biuro rachunkowe

Dalsze ścieżki kariery

Po okresie testowym właściciel biura rachunkowego może zaproponować stażyście etat. Praca w biurze rachunkowym jest odpowiedzialnym zajęciem. Co ważne, można w niej wykazać się swoją inteligencją i znajomością przepisów, ale także umiejętnościami marketingowca. Każdy pracownik biura ma przecież kontakt z klientami. Zadowolony klient to potencjalny reklamodawca naszych usług. 

Ciągła praca nad sobą

Każda księgowa musi pamiętać o ciągłym kształceniu i podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych. Przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często a ona musi być z nim na bieżąco. Wszyscy księgowi, specjaliści od controllingu, doradcy podatkowi i biegli rewidenci są zgodni co do jednej kwestii – w tej branży nie ma miejsca na brak szkoleń i kursów. Jeśli nie podnosimy swoich kwalifikacji to się cofamy a to może kosztować naszych klientów utratę pieniędzy a czasem i firmy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Treningi z trenerem personalnym są o tyle fajne, że nie tylko dobiera pod nas indywidualnie ...
Większości osób wydaje się, że do chirurga plastycznego idzie się wtedy, kiedy coś nam się ...
Oj, dopiero teraz dowiedziałam się o tym, kim jest event planner i muszę przyznać, że ...
Niewiele mi zostało do ukończenia studiów na AWF i myślę właśnie nad rozpoczęciem pracy jako ...
Bardzo poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem treningów personalnych. Próbowałam już z siłownią, ale motywacja do ...