Skip to main content

Nauczyciel języka obcego - jak wygląda praca lektora?

Dodaj komentarz

Mogłoby się wydawać, że praca lektora to sama przyjemność. W końcu ktoś kto decyduje się na wykonywanie tego zawodu musi to lubić, w innym wypadku po prostu się do tego nie nadaje. Bez dwóch zdań, powołanie to rzecz kluczowa, by nauczyciel języka obcego był w stanie przekazać swoją wiedzę w ciekawy i nowatorski sposób. Jednak w dzisiejszym świecie, oprócz tak zwanej smykałki, liczą się także kwalifikacje i umiejętności. Przeczytaj artykuł, dzięki któremu dowiesz się z jakimi wymaganiami wiąże się ten zawód oraz jakie cechy powinien posiadać przyszły nauczyciel jęztyka obcego. 

Szkoła językowa Bacalarus w Zamościu

Ciągłe szkolenia 

Na rynku bogatym w różnorakie oferty szkół językowych trzeba znaleźć coś co będzie nas wyróżniać na tle konkurencji. Dla lektora, jedną z takich rzeczy, będą na pewno dyplomy, szkolenia i dodatkowe kursy, którymi może się pochwalić. A jeżeli jako nauczyciel języka obcego interesuje się praca lektor - Zamość zachęcamy do wysłania swojego zgłoszenia do szkoły językowej Bacalarus. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji, to dla nauczyciela języka obcego chleb powszedni, bez tego, no cóż, będzie mu trudno się przebić. Oprócz tego równie niezbędne wydają się być ciekawe materiały, czy bogaty program nauczania, obfity w nowinki i najnowsze narzędzia, pomagające w nauce.

Charyzma - przeżytek czy potrzeba?

Nauczyciele, których zawsze wspominamy z sentymentem, to ci, którzy potrafili w nas obudzić chęć do nauki. Każdy z nas ma z pewnością, tego jedynego, ulubionego belfra, dzięki któremu pokochał daną dziedzinę. Podobnie lektor, jak każdy inny nauczyciel, powinien być charyzmatyczny, powinien mieć to coś co zachęci do zgłębiania tajników języka obcego, coś co wzbudzi w uczniu chęć podnoszenia własnej poprzeczki. Bez wątpienia cechy dobrego lektora, oprócz wspomnianej wyżej charyzmy, to także skrupulatność, obowiązkowość i sumienność. Koniec końców, wymagający nauczyciel, w większości przypadków, niemalże zawsze okazuje się być najlepszy. 

Praca lektora w szkole językówch obcych Bacalarus

Native speaker - czy można się bez niego obejść?

Ucząc się jakiegokolwiek języka obcego, wkraczamy w pewnym momencie na poziom, na którym jesteśmy w stanie używać go w sposób płynny i naturalny, innymi słowy, jego użycie nie sprawia nam praktycznie żadnych problemów. Wydawać by się mogło, że osiągnęliśmy szczyt naszych możliwości i wiemy o danym języku wszystko. Jednak w tym momencie trzeba sobie postawić pytanie: jak nasze wyobrażenia mają się do rzeczywistości? Co się stanie gdy nagle przyjdzie nam wyjechać i zamieszkać w kraju, którego języka właśnie się nauczyliśmy, czy będziemy w stanie zrozumieć wszystkie niuanse językowe i porozumieć się każdym, bez względu na kontekst sytuacji, w której się znajdziemy? Z tym, jak pokazuje doświadczenie, bywa różnie, więc dobrze by było, na którymś z etapów naszej nauki, zainwestować w zajęcia z native speakerem. Tego typu lekcje oferuje Bacalarus - Szkoła Języków Obcych, w większości zatrudniająca native speakerów jako nauczycieli. Nie oznacza to, że dobry nauczyciel języka obcego musi być nativem, jednak bez wątpienia, będzie mu zdecydowanie łatwiej przekazać niektóre z bardziej zawiłych treści, jeżeli żył w danym kraju i zna jego kulturę od podszewki.

Praca lektora to z pewnością bardzo wymagający zawód, dla tych najbardziej zdeterminowanych i oczywiście cierpliwych. Czy popłaca? Moim zdaniem, jak najbardziej tak, bowiem satysfakcja z przekazywania wiedzy, to coś co czyni to zajęcie tak wyjątkowym.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.