Skip to main content

Jak wygląda praca z trenerem personalnym?

Wiele osób — zwłaszcza tych, które troszczą się o swoje zdrowie — myśli o rozpoczęciu współpracy z trenerem personalnym. Taka forma rozwijania sprawności fizycznej nie jest jednak jeszcze u nas zbyt popularna. W naszym artykule postaramy się przybliżyć jej najważniejsze zasady. Odpowiemy również na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące usług, świadczonych przez trenerów personalnych.

Czym jest trening personalny?

Trening personalny prowadzony jest pod opieką jednego tylko trenera i składa się z zestawu zindywidualizowanych pod kątem potrzeb klienta działań. Jego cele mogą być przy tym różne: zrzucenie zbędnych kilogramów, zbudowanie masy mięśniowej, wyrzeźbienie sylwetki — to tylko niektóre z nich. Różne mogą być również miejsca treningu — najbardziej oczywistym jest, rzecz jasna, siłownia, jednak nie ma również przeszkód, by odbywał się on na basenie, w plenerze lub nawet w zaciszu naszego domostwa.

Jak wybrać trenera personalnego?

Wybór trenera personalnego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zakładanych rezultatów, należy więc poprzedzić go dokładną analizą.

"Warto sprawdzić przede wszystkim, czy ekspert, który będzie zajmował się naszym treningiem, posiada odpowiednie certyfikaty — są one dowodem przejścia szkoleń i zdobycia niezbędnych umiejętności. Dobrym pomysłem jest również nawiązanie współpracy z osobą, która ma potrzebną nam specjalizację. Nie jest to trudne: obecnie można bez problemu znaleźć np. trenerów osób starszych czy też takich, którzy zajmują się rehabilitacją pourazową. Oczywiście ważne są również kwestie, związane z indywidualnym podejściem do podopiecznego — niektórym bardziej będzie odpowiadała postawa wymagająca, motywująca ich przez rygor, innym — prezentująca pozytywne podejście i wspomagająca ich wysiłki zachętami."

- mówi Trener personalny Kraków - Michał Zając

Oczywiście należy też uwzględnić czynniki, związane z dostępnością usług danego specjalisty. Ostatnim etapem naszej analizy powinno być sprawdzenie referencji osoby, pod której opieką będziemy trenować.

Jak wygląda pierwsza rozmowa z trenerem personalnym?

Pierwsze spotkanie z trenerem personalnym ma zazwyczaj charakter zapoznawczy: my opowiadamy o celach, jakie chcemy osiągnąć, on — o metodach, jakie należy zastosować, by doprowadzić do ich realizacji. Możemy również zostać poproszeni o podanie podstawowych informacji na swój temat, dotyczących m.in. stanu zdrowia, sprawności fizycznej czy sposobu odżywiania (to ważne — stosowana dieta może mieć bezpośredni wpływ na osiągnięte przez nas efekty). Trener będzie chciał również ustalić nasz poziom motywacji i oczekiwania. Końcowym etapem takiego spotkania jest zazwyczaj próbny, kilkudziesięciominutowy trening oraz — jeżeli zdecydujemy się na nawiązanie stałej współpracy — ustalenie planu dalszych działań.

Pierwsze spotkanie z trenerem personalnym - jak się przygotować?

Ile kosztuje trening personalny?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa, bowiem ceny usług trenerów personalnych zależą od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

 • miejsca treningów (siłownia, basen, plener lub nasz dom),
 • częstotliwość spotkań,
 • kwalifikacje i prestiż trenera.

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja, w jakiej mieszkamy — najdroższe będą treningi w Warszawie i innych dużych miastach, mniejsze ośrodki charakteryzują się zwykle niższym poziomem cen.

Jak często powinny odbywać się treningi?

Zwykle osoba początkująca trenuje ze specjalistą 3 razy w tygodniu. Częstotliwość ta umożliwia z jednej strony regenerację mięśni po wysiłku, z drugiej — szybki wzrost ich masy i zwiększenie wydolności organizmu. Znawcy tematu podkreślają przy tym znaczenie systematyczności — nawet rzadsze sesje, jeżeli tylko odbędą się pod okiem profesjonalisty i zostaną przeprowadzone zgodnie z ustalonym planem, mogą przynieść wymierne rezultaty w krótkim czasie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Adam · 1 miesięcy temu
  Treningi z trenerem personalnym są o tyle fajne, że nie tylko dobiera pod nas indywidualnie ćwiczenia, ale też łatwiej jest nam śledzić postępy. Moim celem od początku przygody ze sportem było schudnięcie. Dobrym wyznacznikiem efektywności takich treningów jest kontrolowanie pomiarów ciała, o czym uświadomił mnie trener personalny, z którym współpracuję. Bardzo polecam ten sposób, bo pozwala lepiej zdać sobie sprawę z tego, jak trening na nas działa i jednocześnie jest dobrym motywatorem. Tutaj jest opisane, w jaki sposób poprawnie wykonywać pomiary: https://michalzajac.pl/dlaczego-pomiary-ciala-sa-wazne-i-jak-wykonac-je-poprawnie/, może się komuś przyda!
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Klara · 4 miesięcy temu
  Bardzo poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem treningów personalnych. Próbowałam już z siłownią, ale motywacja do samodzielnego zbierania się do ćwiczenia, bardzo szybko mi przeszła... Po cichu liczę na to, że taki trener personalny będzie mnie bardziej mobilizował.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Treningi z trenerem personalnym są o tyle fajne, że nie tylko dobiera pod nas indywidualnie ...
Większości osób wydaje się, że do chirurga plastycznego idzie się wtedy, kiedy coś nam się ...
Oj, dopiero teraz dowiedziałam się o tym, kim jest event planner i muszę przyznać, że ...
Niewiele mi zostało do ukończenia studiów na AWF i myślę właśnie nad rozpoczęciem pracy jako ...
Bardzo poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem treningów personalnych. Próbowałam już z siłownią, ale motywacja do ...